Pernes patřil k úspěšným popularizátorům historie. působil jako odborný poradce a spolutvůrce dokumentů. Třikrát získal Cenu Egona Erwina Kische za literaturu.
Období komunismu v české společnosti zanechalo dodnes mokvající ránu. „Život byl v té době ve stejném, možná dokonce dramatičtějším ohrožení než během Protektorátu Čechy a Morava,“ zdůrazňuje Padevět.
Ukrajinské archivy badatelům odhalují rozsah represí zvláště na území sovětské Ukrajiny. Dostali tak šanci prostudovat spisy lidí, kteří byli do Sovětského svazu zavlečeni z Československa.
V pochodu, který nepřežilo asi 1700 lidí, se vedle německých civilistů ocitli také Češi, označení za Němce, Židé a lidé ze smíšených česko-německých manželství.
Mark Galeotti, odborník na Rusko, zkoumal důvody, proč Rusové přijímají válku Vladimira Putina na Ukrajině. Vysvětluje to historickou zkušeností i dědičným strachem z dob Sovětského svazu.
Po konci 2. světové války začalo období takzvaného divokého odsunu. Díky práci historiků víme, co se v té době dělo v internačním táboře Hanke v Ostravě, kde končili tamní německy mluvící obyvatelé.
Ghana je z větší části v oblasti tropických lesů, zatímco 90 procent Mauritánie tvoří poušť. Jak ale ukazuje národní muzeum v mauritánském Nuakšotu, spojuje je historie a sláva jedné středověké říše.
Na oficiální představení nového muzea přijely stovky lidí - hlavně pozvaní hosté. Často jde o potomky Židů, kteří právě v továrně pracovali, což je zachránilo před smrtí ve vyhlazovacích táborech.
Pietní akt připomněl 80. výročí Pražského povstání, které začalo 5. května 1945. Českým povstalcům se již 8. května podařilo přimět vojska nacistického Německa ke kapitulaci.
Eva Pokorná se dostala do Osvětimi v patnácti letech. Bylo jaro 1944. Na selekci vězňů na takzvané judenrampě si pamatuje moc dobře. Eva totiž tehdy viděla naposledy svoji rodinu.
Při vojenské operaci na Dukle na podzim 1944 zahynulo pět československých žen. A to byla také jediná doložitelná úmrtí našich žen v bojích, na která historici přišli.
Před 80 lety se válka chýlila ke konci i v protektorátu Čechy a Morava, kde jednotlivá města osvobozovala americká a sovětská armáda. Jak postupovaly českým územím, popisuje další díl našeho seriálu.
Na poslední zúčtování s německými okupanty se chystal i domácí odboj, přestože byl oslabený šest let trvajícím pronásledováním, zatýkáním a popravami ze strany gestapa.
Pochod z pracovního tábora Schwarzheide vyrazil 19. dubna 1945. Nacisté vězně transportovali v uhelných vagonech i pěšky. V České Lípě vlak na konci války uvízl.
Nejméně 890 občanů Československa zavraždili nacisté za 2. světové války na popravišti v Drážďanech. Novou databázi popravených dokončují historičky Magda Veselská a Pavla Plachá.
Minulost nezmizela, jen čeká, až ji znovu uslyšíme. Aplikace iWalk vrací hlasy pamětníků přímo do ulic, kde se jejich příběhy odehrály. Stačí chytrý telefon, aplikace je zdarma.
Německo letos oslaví 190 let od otevření první vlakové trati, a to mezi Fürthem a Norimberkem. V tomhle bavorském městě je i jedno z nejstarších železničních muzeí na světě.
„Mezi ruskými liberály rezonuje silně názor, že válka je špatná. Ale proč? Protože podle nich jsou Ukrajinci a Rusové bratrské národy, bratři a sestry,“ popisuje ukrajinský filozof a esejista.
Kašparův čin vzbudil obrovský zájem veřejnosti a inspiroval další průkopníky letectví. O rok později, 13. května 1911, uskutečnil Kašpar i slavný dálkový let z Pardubic do pražské Chuchle.
Ludvík Armbruster vyrůstal v rodině, která do kostela nechodila, přesto se stal knězem. Hlásil se k české národnosti, měl rakouské a japonské občanství, tady se stal v době komunismu nežádoucí osobou.
Počátky usedlého způsobu života u Nilu jsou spojeny s rozsáhlými migracemi. Rozkryl to prestižní mezinárodní výzkum. Své působení v něm popsala egyptoložka Lenka Varadzinová.
Kosterní ostatky asi 150 mužů, kteří utrpěli válečná zranění, se datují do 1. století. Až do 3. století bylo přitom obvyklou praxí těla zpopelňovat, podle expertů je tak objev extrémně vzácný.
Legiovlak bude k vidění na nádraží v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku až do neděle 6. dubna. Unikátní souprava opravených vagonů je replikou legionářského vlaku z let 1918 až 1920.
Od pondělí najdou lidé na webu Archivu bezpečnostních složek příběhy československých hrdinů, které nacisté zavraždili na centrálních popravištích třetí říše.
„Přijela dvě otevřená nákladní auta bez plachty, na jedno se naložilo dřevo a uhlí a na druhém jsme byli my. Nikdo se o nás nezajímal, jelo se i v noci,“ popisuje Eva Kubeláková.
„To je vlastně o paměti toho místa, kde člověk uslyší autentický zvuk Jana Palacha, což je tady na Václavském náměstí velmi silná věc,“ vypráví Ondřej Kobza ze spolku Piana na ulici..