Převážně odmítaví jsou vůči koalicím před volbami i voliči SPD, 34 procent na ně má pozitivní pohled a 59 procent odmítavý. „Voliči SPD jsou možná spíše jen proti koalici Spolu,“ poukazuje analytička.
ANO by mělo 32,4 procenta. Koalice Spolu si mírně polepšila na 20,9 procenta. Třetí Hnutí SPD s podporou Trikolory, PRO a Svobodných by aktuálně získalo 12,7 procenta.
Květnový volební model NMS Market Research ukazuje zabrzdění dřívějšího poklesu hnutí ANO, které se vrací nad 30procentní hranici podpory. Druhé Spolu od začátku roku mírně sílí.
Spojenectví kolem Tomia Okamury vyrostlo nad deset procent a objevuje se i na třetím místě. Situaci v uplynulém měsíci popisuje iROZHLAS.cz a Radiožurnál v analýze aktuálního rozložení sil.
Přísaha by dostala 2,4 procenta hlasů, Zelení 2,1 procenta, a SOCDEM klesla dokonce pod dvě procenta, přestože v březnovém průzkumu získala 3,5 procenta.
Teď je čas stát na správné straně, říká koalice Spolu v předvolební kampani. Po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nenechává nikoho na pochybách, jakou stranu tím myslí.
„Výsledek se bude zase točit kolem pěti procent (hranice pro vstup do Sněmovny) a nikdo nemůže vědět, kolik stran bude nad a kolik bude pod. Může propadnout zase hodně hlasů,“ předpovídá Pithart.
Tématem letošního expertního zkoumání byly výdaje na bydlení. To hraje ve výdajích domácností zásadní roli: Už několikátý rok jsme uprostřed krize bydlení. Zdražuje jak to vlastnické, tak to nájemní.
ANO by podle STEM získalo 77 poslaneckých křesel, Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) by jich mělo 46. SPD by obsadila 26 mandátů, Starostové by jich měli 22.
Jakkoli se to nemusí líbit vládní koalici či mnoha občanům, pojem parlament vznikl z francouzského slovesa parler, čili mluvit. Nejde tak vyčítat opozičním vůdcům, že chodí do Sněmovny a mluví.
Největší změnou v dubnovém modelu je výrazný nárůst SPD s podporou Trikolory, Svobodných a PRO. Toto spojenectví by skončilo třetí se ziskem 12,5 procenta. Do Sněmovny by se dostalo až sedm stran.
Volby by podle modelu STEM vyhrálo ANO s 31,6 procenta hlasů, následuje koalice Spolu s 19,9 procenta a hnutí STAN s 11,9 procenta. Do Sněmovny by prošli také SPD, Piráti, Motoristé sobě a Stačilo!
Do průzkumu se zatím nepromítlo memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO, protože ho zástupci těchto subjektů podepsali až ve druhé polovině března.
Mezi Spolu a STAN jsou vůbec největší voličské překryvy, aktuálně může oba subjekty zároveň zvažovat asi 800 tisíc lidí. Toto vědomí už probublává do sporů, které budou provázet boj o tyto voliče.
Jednoznačně první hnutí ANO v březnu oslabilo a jeho aktuální podpora má blíž k 30 procentům namísto vysněným 40. Poslední propady v podpoře dokázala částečně zvrátit druhá koalice Spolu.
Rada hlavního města Prahy se v pondělí podle zjištění iROZHLAS.cz zabývala možnou změnou v pořádání vánočních trhů na náměstí Republiky. Akci organizuje firma starosty Prahy z ODS, návrh ale neprošel.
Na jedné straně zuří boj ve vládním táboře mezi Spolu a STAN, na druhé straně přetahovaná mezi ANO, SPD, Motoristy či Stačilo! Řeč je o tom, mezi kým jsou největší voličské překryvy.
Volby do Sněmovny by v březnu vyhrálo hnutí ANO, získalo by 31,1 procenta hlasů, v posledních týdnech mu ale podpora klesla, vyplývá z výsledků volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima News.
Je nepsaným politickým pravidlem, že když se vládě nedaří, sáhne premiér k výměnám v týmu. S úsměvem cynika tak s oblibou činil Miloš Zeman, pro kterého byli ministři spotřebním materiálem.
„Sázka na krajské lídry může dávat smysl, ale ne všichni lídři mají stejný dosah a dopad, jako by měla Markéta Pekarová Adamová,“ hodnotí na začátku kontaktní kampaně Spolu politolog Otto Eibl.
Dnes už Šídlo šance koalice Spolu nevidí příliš optimisticky, ačkoliv dodává, že volby nikdy nedopadnou tak, jak to vypadá měsíc před nimi, natož půl roku.