„Představa o tom, že albín je duch, že albín je špatný, nebo že je albinismus nakažlivý – to jsou věci, které se předávají v rodinách i ve školách,“ vysvětluje antropoložka Kateřina Mildnerová.
„Je důležité jednat s lídry klíčových mezinárodních lidskoprávních institucí, jako komisař pro lidská práva OSN, případně vysoký komisař pro uprchlíky,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Nutriční terapeutka nejprve zjistí, jak tělo funguje a co potřebuje, a podle toho pak vytvoří jídelníček ušitý každému na míru. Jídlo by se tak mělo stát spojencem na cestě ke zdraví.
„Největší problém je alkohol na vodě, protože v tu chvíli člověk ztrácí zábrany, dost přeceňuje své síly a třeba i nerespektuje značení,“ říká mistryně světa v raftingu a průvodkyně Anna Kašparová.
„Odvolání na to, že někdo nebyl přijat a že je pod čarou, už není možné. Pokud by někdo měl vážné pochyby, doporučuji, aby se podívali do klíčů správných řešení,“ říká ředitelka Cermatu Rosůlková.
„Smyslem aplikační místnosti je tu nejvíc děsící realitu na uživatelích návykových látek, kteří si aplikují drogy injekčně, stáhnout z veřejného prostoru, do odborného zařízení,“ říká adiktolog Bém.
„Medicína jde dopředu takovým tempem, že spousta věcí, které nebyly před pár lety možné, už jsou,“ říká v pořadu Host Lucie Výborné Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině.
Zájem o myslivost v Česku roste. „Říkám, že některé lidi přestal bavit golf a vyměnili hole za flinty,“ vtipkuje lesník Miloš Pochobradský. „Musíme ten les udržovat, aby fungoval,“ říká.
Držitelka ocenění za audioknihu roku se dabingu věnuje už jen zřídka, její hlas ovšem provází české verze filmů s Amandou Seyfried, Anne Hathaway nebo Kate Winslet. Jak se připravuje na načítání?
Zlomovým okamžikem v životě polárního průzkumníka Václava Pištory bylo uštknutí zmijí. Dal si závazek, že jeho pobyt na světě bude společensky prospěšný.
Filip Šír přiznává, že Jiří Voskovec s Janem Werichem měli zkreslené informace o dění v Československu za války. „Werich uvedl, že to byla ozvěna doby, protože byla válka a že se ne vždy trefili.“
Podle ornitologa Zdeňka Vermouzka se zpěv ptactva odvíjí od hluku a teploty v okolí. Města jsou pro ptactvo úplně nové prostředí, a jen omezené množství druhů takovou změnu zvládne.
„Moje snaha většinou končí tam, kde mi dojde nějaký hezký nápad anebo kde to nejde podtrhnout, ilustrovat, aby to bylo ještě zřetelnější,“ popisuje tvorbu Bachovy pašije divadelník Matěj Forman.
Jak režisér a scenárista Petr Zelenka přemýšlel nad peripetiemi seriálu Limity? Kvůli němu zavítal i mezi aktivisty. „Na druhé straně bylo absolutní ticho, nulová odezva,“ vzpomíná.
Honba za levným pohonem je aktuální i po sto letech. Čapkův Krakatit oblékli rozhlasoví tvůrci do nového hávu, princip ale zůstává stejný. „Je to něco v nás, ať už touha, nebo i droga,“ říká režisér.
„Naše taktika je umístit vozidla a začít s hasebním zásahem tak, aby vznikla úniková cesta a lidé se dostali bezpečně z letadla ven, daleko od letadla. A my potom dohašujeme,“ popisuje Pavel Hošek.
Jak se chystá na nadcházející olympijskou sezonu? A jak se změnila jeho mentální příprava? Poslechněte si celý rozhovor Lucie Výborné s Michalem Krčmářem.