Spolek Šalamoun uspěl u Ústavního soudu. Dostane informace z trestního řízení, a to i protokol o výslechu

Ústavní soud se zastal spolku Šalamoun. Obvodní soud pro Prahu 5 mu musí poskytnout informace ze skončeného trestního řízení, a to včetně protokolu o výslechu. Uvedl to ve středu soudce zpravodaj Milan Hulmák. Spolek se dožadoval od roku 2018 devíti dokumentů. Přičemž soudy mu poskytly plně pouze dva, šest v anonymizované podobě a jeden vůbec. Šlo přitom o dokumenty z veřejného líčení.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 10:27 2. 7. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud (ilustrační foto)

Ústavní soud se zastal spolku Šalamoun (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zatímco obecné soudy uvedly, že poskytnutí protokolu o výslechu by představovalo nepřípustně extenzivní, široký výklad stěžovatelova práva na informace, Ústavní soud shledal, že neposkytnutí informací je možné pouze v nezbytných případech.

Jde o takové případy, kdy by soud na základě poměřování shledal pro neposkytnutí informací důvod v demokratické společnosti nezbytný k ochraně jiných konkurujících práv či hodnot.

„Ústavní soud neshledal v odůvodnění napadených rozhodnutí legitimní důvod pro tak zásadní omezení práva na informace,“ vysvětlil Hulmák.

A doplnil, že pro aplikaci výjimky ze zákona o svobodném přístupu k informacím je potřeba podrobnějšího zkoumání a posouzení a výklad správních soudů neobstojí. Výjimka se vztahuje na rozhodovací činnost soudů.

„Tento pojem by měl být chápán úžeji. Je nepřiměřené, aby protokoly z přípravného řízení byly vydávány a protokoly ze soudního řízení, které je veřejně přístupné, nikoliv. Takhle extenzivní výklad je v rozporu se smyslem a účelem výjimky,“ poznamenal Hulmák.

Zároveň uvedl, že Ústavní soud navazoval na dřívější judikaturu, a kdyby ji podle něj správní soudy respektovaly, tak by samy měly zaujmout názor, že jejich výklad výjimky neobstojí.

Boj o informace

Spolek usiloval o protokol výslechu obviněného před soudem, při kterém se měl doznat ke skutku kvalifikovanému jako trestný čin podplácení a vyslovit souhlas s podmíněným zastavením trestního stíhání.

Zmrazené platy soudců. Podle rozsudku z Ostravy jednala vláda v rozporu s evropským právem

Číst článek

V daném případě měl spolek podezření, že se justice snažila chránit identitu mediálně známé osoby zadržené pod vlivem alkoholu, která se pokusila uplatit policisty penězi a vstupenkami na Matějskou pouť.

Advokát spolku Šimon Mach ve středu řekl, že šlo o Jana Kočku mladšího. Policisté ho opilého za volantem zastavili v roce 2009. O devět let později se zabil na dálnici při nehodě, kterou způsobil pod vlivem alkoholu i drog.

Mach je s výrokem Ústavního soudu spokojen. „Mám za to, že precizně vymezil podmínky, za kterých má být právo na informace omezeno. Je to velmi významný přelom v získávání informací ze skončených řízení,“ řekl advokát.

Celé soudní řízení s obviněným podle něj vykazovalo některé nestandardní prvky, proto se spolek pídil po informacích, přičemž boj o ně se soudy trval několik let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme