Stejně jako ANO i Spolu oznámí program až v září. Bude jen obecný, strany se neshodly na daních
Nedávno jsem psal o tom, že hnutí ANO zveřejní svůj program pro sněmovní volby až 4. září, tedy pouhý měsíc před volbami. Vnímám to jako vzdalování se od smyslu politiky, od její předvídatelnosti.
Předpokládal jsem, že se v tom konzervativní vládní koalice Spolu od hnutí ANO liší. Mýlil jsem se, neliší. I Spolu se vzdaluje smyslu politických stran. Svůj program představí rovněž až v září, těsně před volbami. Nejen to. Zřejmě nabídne jen nekonkrétní program. Přitom program má smysl jedině tehdy, když obsahuje jasné, kontrolovatelné závazky.
Martin Fendrych: Stejně jako ANO, i Spolu oznámí program až v září. Bude jen obecný, strany se neshodly na daních
Porevoluční politika se čím dál víc točí okolo ekonomiky. Peníze vytlačují význam hodnot, staly se ideologií, staly se samy o sobě takřka nejvýznamnější hodnotou. Volič Spolu by tedy asi čekal, že v programu najde perfektně zpracované daně. Vždyť na daně váže pravice svoje zásadní sliby.
Jenomže strany koalice Spolu se na daních nedohodly. Jak řekl Novinkám jeden z vrcholných politiků Spolu „program bude mnohem obecnější než v předcházejících volbách, aby nevznikaly konflikty a nečelili jsme testování jednoty koalice Spolu“. Chápejme to tak: než otestovat oceňovanou schopnost dohody, to raději obecné fráze. Škoda.
Připomenu jedno číslo. Podle květnového šetření agentury Kantar až 400 tisíc voličů Spolu nechtělo jít k volbám. Analytik Kantaru Pavel Ranocha tehdy řekl, cituji, „bude velký úkol expětikoalice, aby o tyto hlasy znovu zabojovala a přivedla tyto lidi k volbám, protože bez nich je šance vládního tábora na solidní výsledek minimální“.
Červen v preferencích: Spolu přežilo bitcoinovou kauzu. Efekt spojování se po SPD projevuje i u Pirátů
Číst článek
Spolu, zdá se, „zabojovala“ tak, že se nedokáže shodnout na daních. Pro pravicového voliče to rozhodně není zpráva, která by ho přilákala k volbám.
Lidovci chtějí prosadit vyšší zdanění majetku. S vyšší daní z nemovitosti by souhlasila TOP 09. Lidovci navrhli, aby zisk přinášející výdělečné nemovitosti podléhaly vyšší dani než nemovitosti určené k osobnímu bydlení.
Jenomže s tím nesouhlasí Fialova ODS, nejsilnější strana tříkoalice. Odkazuje se na své Poděbradské artikuly, což jsou teze volebního programu z roku 1998! Zdůrazňují ochranu osobního vlastnictví.
Známka slabosti
Stojí za připomenutí, že výzkumná organizace PAQ Research v dubnu zveřejnila text Chytřejší zdanění nemovitostí. Navrhuje reformu, jež snižuje daně pro vlastníky rozlehlých, ale často nízkohodnotných nemovitostí, omezuje zvýhodnění velkých pronajímatelů a zvýhodňuje malé pronajímatele.
TOP 09 zase navrhuje snížit přímé daně a zvýšit zdanění spotřeby, čili nepřímé daně. To odmítají lidovci, podle nich by to negativně dopadlo na nejslabší občany nebo na děti.
Hnutí ANO to má jednodušší, osou programu je tam sám šéf Andrej Babiš. Shoda se hledá s ním. Oproti tomu třístranná koalice shodu hledá složitě. Je ale známkou slabosti, že ji najít neumí. A nabízet nekonkrétní program znamená podceňovat voliče.
Autor je spolupracovník deníku Forum 24
Proč se učitelé vládou slibovaných platů nakonec nedočkali?
Petr Šabata
Co nás může naučit výpadek elektřiny
Jan Fingerland
Blackout v českých hlavách
Petr Honzejk
Emisní povolenky s námi zůstanou
Viktor Daněk